Kurumsal

İğrek Makina

İğrek Makina Döküm, 1946’da A. Osman İğrek tarafından Bursa’da kurulan, model, döküm ve talaşlı imalat hizmetleri veren bir aile şirketidir.

Her geçen yıl üretim tesisine yatırım ve iyileştirmeler yapan firma, 2015 yılında bu çalışmaları hızlandırmıştır. Üretim alanını hem hacmen arttırmış hem de iş akışını iyileştirmiştir. Üretim alanı 30.000 m2 ‘ye ulaşmıştır. Üretim ve Kalite Departmanında 11 mühendis ve 19 kalifiye teknisyen, Yönetim ve Planlama departmanında 7 uzman ile toplam 120 kişiden oluşan kalifiye ve tecrübeli ekibi modern üretim alanını tümlemektedir. 2015 yılı itibari ile de genel bakıma giren üretim alanı, yenilenen cephe görünümü ile firmayı 80. yıldönümüne gururla taşıyacaktır.

İğrek Makina Döküm, “Güvenilir Döküm Ortağınız”, önemli ağır sanayi sektörlerine partner anlayışı ile hizmet vermeye hazır ve açıktır:

 • Otomotiv Sac Şekillendirme Kalıpçılığı
  Kalıp üretimi için gerekli her nevi parçalar için 3D tasarımlardan özenle üretilen strafor modeller, uygun analizlerde dökülmekte ve talaşlı imalat işlemleri yapılarak teslim edilmektedir.
 • Takım Tezgahları Üretimi
  Geniş üretim tecrübesi ve yetenekleriyle, özellikle büyük tezgah üreticilerini esnek ve çok yönlü destek vermektedir.
 • Enerji Sektörü
  Rüzgar enerjisi başta olmak üzere enerji elde etme ekipmanları için gerekli büyük döküm parça üretimine öncülük etmektedir.
 • Çimento ve Madencilik Sektörleri, Dişli ve Ring Üreticileri
  Sfero ve çelik döküm üretimi, ısıl işlem yeteneği ile dişli ve ring taleplerinde diş açma aşamasına kadar talaşlı imalatları tamamlanmış olarak teslim etme üretim kapasitesine sahiptir.
 • Havacılık, Gemi üretimi, İnşaat ve Yapı sektörleri

Bu önemli sektörlerin kalıp, redüktör, ana parça gibi taleplerine üretime uygun projelendirme yeteneği ile üretim yapmakta ve destek vermektedir.

Vizyon

İğrek Makina 75 senelik döküm tecrübesi ile Pik, Sfero ve Çelik Döküm üretimini sürdürerek proje bazlı çalışmaları ile her zaman teknolojisinde, kapasitesinde ve ürün çeşitliliğinde öncü olmayı hedeflemektedir.

Özellikle Otomotiv Sac Kalıpçılığı ve Makine Üretim sektörüne yönelik üretimine ülkemiz ve dünyada yükselen değerler olan havacılık ve enerji sektörlerini de ekleyerek, akademik seviyede destekler alarak ve AR-GE çalışmaları yaparak teknoloji üreten çok yönlü sağlayıcı olmaya devam edecektir.

Misyon

İğrek Makina Döküm’ün ana hedefi %100 müşteri memnuniyetidir. Firma ürün çeşitliliği, kapasitesi ve teknolojisi ile sektörde lider olmayı amaçlamaktadır.

Takım tezgahları parçaları üretiminde kazandıkları tecrübe ile yerli üretim takım tezgahları üretmek, havacılık ve enerji sektörlerinde teknolojik altyapısı yüksek parça ve sistemler geliştirmeye devam etmek çimento ve madencilik gibi ağır sanayi sektörlerinin de çözüm ortaklığında lider olmayı hedeflemektedir.

Tarihçe

1946 ana faaliyet alanı dökme demir ve bronz parçalar üretcisi olarak kurulmuştur. Geçen yıllarda ülkemiz en bilinen lider marangoz takım tezgahları üreticisi olmuştur.

1970’lerden itibaren firma ikinci neslinin güçlü katılımı ile dökümcülük alanında artan yatırımlar ile marangoz makinaları üretimi bırakılmış ve firma günümüze dek döküm sektöründe öncü olmayı hedeflemiştir.

1950

A. Osman İĞREK, kendi makinaları için döktüğü şerit testere gövdesi ile.

1953

A. Osman İĞREK, o zamanki kadrosu ile.

1962

İğrek Makina olarak düzenli katınılan Bursa Kültürpark ve İzmir Fuarlarından stand görüntüleri.

1970

A. Osman İĞREK kayınpederi Mustafa BURLU’ya ilk devirmeli kupol döküm ocağını gösteriyor.

1971

A. Osman İĞREK, ocakçı olarak görev başında.

1975

Organize Sanayi Bölgesindeki binamızın tamamlanmış iskelet inşaatı.

1980’ler

A. Osman İĞREK, OSB’deki binamızın ilk idari bürosunda.

1981

OSB’deki yeni binamızda Marangoz Makinaları imalatı devam ediyor. Orhan İĞREK, Kamil İĞREK işbaşında.

1998

A. Osman İĞREK torunu O. Fatih İĞREK ile Döktaş firmasını ziyarette.

2002

İlk Düsseldorf, Almanya GIFA Dökümcülük Fuarı katılımımız.

2006

A. Osman İĞREK’in vefatından 1 sene önce işbaşında olan oğulları ve torunu ile foto.

2015

A. Osman İĞREK’in marangoz makinaları üretimi yıllarında makinalarında kullandığı çeşitli etiketler. Hepsinde mevcut olan O ve I harflerini sembolize eden dişli-sonsuz vida halen modern logomuzda da kullanılmaktadır.

2016

OSB’deki yenilenen binamız.

E-Katalog

İğrek Genel Katalog

Genel kataloğumuzu indirmek için aşağıdaki butona tıklayınız.

E-Katalog

Takım Tezgahları Kataloğu

Takım tezgahları kataloğumuzu indirmek için aşağıdaki butona tıklayınız.

keyboard_arrow_up